Garanti ve İade Koşulları

İade Şartları nedir, hangi ürünler iade edilir

 

Satın aldığınız ürünü, kargodan teslim aldığınız günden itibaren 7 gün içinde Formsepetim.com’a bildirerek aşağıdaki koşullar dahilinde ise iade edebilirsiniz.

 

Lütfen iade işlemi için, ürünü Formsepetim.com’a göndermeden önce iletişim formuna mesaj konusu (İade Talebi) ve açıklama yazarak bildirimde bulunun. Bildirimsiz gönderilen iadeler kabul edilmez.

 

İade kapsamındaki koşullar aşağıdaki gibidir;

 

Geri iade yapılacak ürünlerin paket teslim edildikten sonra müşterilerimizin iade hakkı sadece kullanma tarihi geçen, kontrol bandı açılmamış ürünler için geçerlidir, aksi durumlarda ürün iadesi alınmamaktadır.

 

Hijyen kuralı gereği gönderilen ürünlerde koruyucu jelatini olan ürünlerin jelatini açılmamış, ambalajı hasar görmemiş ürünleri iade edebilirsiniz. Koruyucu jelatini açılmış hasar görmüş ürünler hiç bir şekilde iade alınmaz.

 

İadeler mutlak surette orijinal kutu/ambalajı ve faturası ile birlikte yapılmalıdır.

 

Faturası kurumlar adına düzenlenen siparişlerin iade işlemleri, iade faturası düzenlenmediği takdirde tamamlanamaz.

 

İade edeceğiniz ürüne ait standart aksesuarları hasarsız ve tam orjinal paketi ile birlikte, hediye olarak verilen promosyonlu, kampanyalı ürünlerin de aynı anda iade edilmesi gerekmektedir.

 

İade işlemi çerçevesinde oluşacak masraflar (sevkiyat vs.) müşteriye aittir. Ancak malın kusurlu çıkması durumunda iade masrafları firmamız tarafından karşılanır.

 

İade işlemi, ürünün tarafımıza ulaşmasıyla başlar. İlgili departman iade işleminizi değerlendirip kısa süre içinde size sonuçla ilgili bilgilendirir.

 

İade koşullarına uygun yapılan iadelerle ilgili işlemlerin sonuçlanması ve ödediğiniz tutarın hesabınıza veya kredi kartınıza aktarılması ortalama beş (5,ila 15) iş günü sürebilir.

 

Not: Banka ve kargo firmalarının blokeli hesap süresi bitiminden sonraki 5 ila 15 gün içinde para iadesi müşteriye yapılır. Özel sipariş ve ön sipariş ürünlerde iade veya İptal yapılmamaktadır...

 

İç Giyim Ürünleri İade Koşulları;

 

İç çamaşırı ve tekstil ürünlerinde iade alınmaz, hijyen kuralları gereği iade talebi olan müşterilerimizin ürün seçerken net bir kararla satın alması gerekir.

 

Ayakabı İade ve Değişim Koşulları;

 

Ürünlerimiz özel olarak ithal edilmiş, yada tedarikçiden alınmış olmasından dolayı iade işlemi yapılmamakla birlikte sadece değişim yapılabilmektedir.

 

İade işlemi sadece defolu, kırık zarar görmüş ürünlerin kargo teslim anında yetkili kargo personeline tutanak tutturulması ve ürünün satıcıya ulaştırılması sonucu para iadesi yapılacaktır.

 

Değişim yapılabilmesi için satıcı onayı alınmalıdır,

 

Onay alınan ürünler satıcıya ulaştırılırken faturası, kutusu ve ürün kusursuz bir şekilde tam olarak gönderilmeli ve kesinlikle kargo ücreti ödenmiş halde satıcıya ulaştırılmalıdır, Aksi durumlarda ürünler satıcı tarafından teslim alınmayacaktır.

 

Değişim esnasında kargo ücreti müşteriye aittir.

 

Numarası tükenmiş ürünlerimizin teslim süresi en geç 25 iş günüdür.

 

Garanti Koşulları Neleri Kapsar?

 

Sitemizde satışa sunulan ürünlerin tamamı tedarikçi, ithalatçı veya üretici firmaların garantisi altındadır.

 

Ürünlerin garanti süresini, garanti içeriğini ve şartlarını ithalatçı veya üretici firmalar belirlemektedir.

 

Satın alınan ürünlerin arızalanması durumunda ürün tarafımıza faturası ve arızanın ne olduğuna dair bir bilgilendirme notu ile birlikte gönderilmelidir.

 

Tarafımıza gönderilen ürün ithalatçı veya üretici firmanın servisine bizim tarafımızdan ulaştırıldıktan sonra belirttiğiniz arıza dikkate alınarak kontrol ve tamiri yapılarak firmamıza ulaştıktan sonra müşteriye ulaştırılır.

 

Ürünün arızası ilgili garanti sağlayıcı tarafından onaylanmalıdır.

 

Garanti sağlayıcı tarafından herhangi bir arıza tespit edilmemesi durumunda ürün aynı şekilde müşteriye iade edilir.

 

Garanti sağlayıcı tarafından arızanın garanti kapsamında olmadığı tespit edilirse ya ürün müşteriye iade edilir ya da müşteriden onay alınarak ücretli olarak onarım gerçekleştirilir.

 

Garanti sağlayıcı tarafından arızalı ve garanti kapsamında olduğu tespit edilen ürün onarım yapılmak üzere işleme alınır.

 

Onarım için yasal süre maksimum 30 iş günüdür.

 

Bu süre içinde onarımın gerçekleşmesi durumunda ürün onarılmış olarak müşteriye geri gönderilir.

 

Bu süre zarfında ürün onarılamazsa veya ürün herhangi bir şekilde onarılamayacak durumda ise yenisi stokta mevcut ise birebir değişim yapılarak tekrar müşteriye gönderilir.

 

Stok durumu müsait değilse ürün sahibi ile irtibata geçilerek ya ürün iade alınır ya da müşterinin onayı alınarak muadili veya benzeri bir ürün ile değişim yapılarak ürün sahibine gönderilir.

 

Tüketici Mahkemeleri ve Hakem Heyetlerinde Sitemizde Yayınlanan İade ve Garanti şartları göz önünde tutulacağından, burada yazan şartlara uygunluğu elverişli olmaması gerekmektedir.

Alması kolay, ödemesi daha kolay! Üstelik Üyelerimiz Harçadıkça Puan Kazanıyor, Kazandıkça Puanlarıyla Bedava Alışveriş Yapıyor.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır